Strona głównatechnologiaCoś z niczego, czyli jak zbudować własne radio

Coś z niczego, czyli jak zbudować własne radio

AUTOR

Kategorie

Każde radio, które posiadamy w naszych domach pobiera zasilanie. Moc pobieranego w ten sposób prądu jest oczywiście niewielka, ale i tak każda sekunda odtwarzanej stacji radiowej kosztuje nas. Każdy z nas chciałby, aby jego urządzenia działały bez konieczności pobierania energii. Po przeczytaniu kilku poniższych porad, będziecie mogli zrobić radio, które energię będzie czerpało z fal radiowych.

Po pierwsze – dokładność.

Podczas montażu naszego radia kryształkowego (bo taką nosi ono nazwę) konieczne będzie zawinięcie drutu miedzianego na rolce papieru, po np. folii aluminiowej. Trzeba pamiętać, że liczba zwojów musi wtedy wynieść 120. Następnie, rolkę tą mocujemy na odpowiedniej desce, która będzie podstawą naszego radia. Jeden z końców przewodu, mocujemy do końcówki żyletki a następnie – do anteny. Oczywiście nie może być to zwykła antena radiowa. Musi być to długi przewodnik, który da radę zebrać sporą energię z fal radiowych. W tym celu należy wykorzystać resztkę drutu, bądź też inny przewodnik, np. rynnę.

Co dalej?

W innym miejscu, wbijmy do ołówka agrafkę, z tym że musi ona dobrze stykać się z rysikiem. Przeciwległy koniec agrafki należy podłączyć do słuchawki. Drugie złącze ze słuchawki, należy podłączyć do niewykorzystanej końcówki drutu nawiniętej na wspomnianą wcześniej szpulę. Przewód ten należy również uziemić. W tym celu możemy wykorzystać naszą instalację wodną, gdyż napięcia uzyskane w tym radiu nie spowodują niczyjego porażenia.

Jak używać naszego radia?

Użytkowanie radia jest dosyć proste i wymaga jedynie dotknięcia żyletki przez rysik ołówka. Prawie na pewno pierwsza próba się nie uda. Najprawdopodobniej będzie to winą zbyt dużej rezystancji na stykach, bądź też zbyt krótkiej anteny. Można również przemierzyć całą instalację multimetrem a konkretnie omomierzem i woltomierzem. Jeśli pojawi się zbyt duża oporność, oznacza to brak ciągłości przewodu. Problem może być spowodowany również przez nie oksydowaną żyletkę, którą w tym wypadku należy podgrzać za pomocą palnika. Może się też okazać, że słuchawki używane przez nas mogą mieć zbyt nikłą impedancję. W celu wyeliminowania tego problemu, należy użyć słuchawek o większej impedancji, bądź też wykorzystać zasilane z zewnątrz głośniki.

Author

Udostępnij