Strona głównatechnologiaCzy warto stworzyć harmonogram sprzątania?

Czy warto stworzyć harmonogram sprzątania?

AUTOR

Kategorie

Utrzymanie domu w czystości i ładzie jest problemem wielu osób. Sprzątnie to czynność nielubiana, głównie ze względu na to, że trzeba ją często powtarzać. Aby utrzymać porządek w mieszkaniu trzeba stale wykonywać wiele pracochłonnych czynności. Sytuacja wygląda najgorzej wtedy, gdy zaniedbujemy regularne prace i sprzątanie nam się spiętrza. Wtedy najtrudniej jest się do niego zabrać. Aby temu zapobiec warto stworzyć sobie osobisty harmonogram sprzątania mieszkania.
Czym jest harmonogram sprzątania?
Harmonogram sprzątania to taki nasz osobisty spis, gdzie poszczególne czynności sprzątające przyporządkowujemy do dni tygodnia, nadajemy im częstość wykonywania i jednocześnie możemy takie czynności przyporządkować do poszczególnych domowników. Harmonogram można stworzyć na zwykłej kartce papieru, którą powiesimy w widocznym miejscu. Sporym ułatwieniem są gotowe harmonogramy do wydruku, dostępne w Internecie. Zwykle trzeba je częściowo zaadaptować do swoich potrzeb i sytuacji rodzinnej. Harmonogram bardzo ułatwia codzienną organizację czasu bo wystarczy na niego i zerknąć i dowiadujemy się, że na przykład w poniedziałek robimy prasowanie oraz przecieramy umywalkę i prysznic.
Co można zyskać dzięki stosowaniu harmonogramu sprzątania?
Tworzymy go przede wszystkim po to, by zyskać pięknie wysprzątanie mieszkanie. Założeniem harmonogramu jest by każdego dnia, przez krótki czas zajmować się sprzątaniem w sposób uporządkowany. Chodzi o to by uniknąć wielogodzinnego sprzątania w weekendy. Gdy mamy harmonogram to jednocześnie zyskujemy pewność, że odpowiednio często zmieniamy pościel, przecieramy kaloryfery czy listwy przypodłogowe. W innym wypadku mamy zachwianą regularność, bo pewne czynności wykonujemy stale a o innych w ogóle zapominamy.
Jak dobrze ułożyć harmonogram sprzątania?
Taki harmonogram warto zaplanować pod siebie. Są osoby, które lubią sprzątać każde pomieszczenie oddzielnie a są takie, które wolą wykonywać czynności grupowo, na przykład jednego dnia wszędzie ścierają kurze a innego dnia czyszczą elektronikę w całym domu. Gdy przypisujemy czynności do poszczególnych dni bierzmy pod uwagę ilość wolnego czasu oraz porę dnia. Nie jest najlepszym pomysłem zostawianie na późny wieczór sprzątania, które jest wysiłkiem fizycznym. Lepiej jest to robić w ciągu dnia w krótkich odcinkach czasowych. Przykładowo gdy pracujemy przy komputerze możemy zrobić 10 minut przerwy i w tym czasie przetrzeć zlew czy fronty. Sprzątanie warto także dzielić z innymi domownikami, wtedy wszystko przebiega dużo sprawniej.

Author

Udostępnij