Strona głównatechnologiaCzyszczenie i optymalizowanie komputera.

Czyszczenie i optymalizowanie komputera.

AUTOR

Kategorie

Spowolniona praca komputera to bardzo uciążliwa sytuacja, które niekiedy zniechęca do pracy i użytkowania urządzenia. Nie oznacza to jednak, że sprzęt trzeba spisać na straty, a jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego. Warto w takich sytuacjach poświęcić trochę czasu na jego regenerację. Istnieje kilka skutecznych sposobów na przyśpieszenie pracy procesora, jak również zoptymalizowanie go pracy. W jaki sposób tego dokonać? Jak dbać o komputer aby nie doprowadzić do jego niepotrzebnego zanieczyszczenia?

Pielęgnowanie urządzeń multimedialnych

Spowolnienie pracy, jak również niepoprawne działanie komputera najczęściej zależne jest od samych jego użytkowników. Zaniedbanie pewnych czynności, jak również nieprawidłowe korzystanie może doprowadzić do przegrzewania się procesora, czy zapełnienia dysków. Aby móc swobodnie działać na urządzeniach multimedialnych należy zadbać o jego pielęgnację zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Jednym z najważniejszych czynników jest regularne odkurzanie czy to komputera stacjonarnego czy przenośnego laptopa. ważnym jest, aby stale pojawiający się kurz nie dostał się do środka urządzenia. Należy również często oczyszczać okolice wentylatora. Zbytnie przegrzanie się systemu grozi jego zepsuciem. Warto także zadbać o czystość klawiatury myszki i innych dodatkowych akcesoriów.

Poza tymi czynnościami związanymi z mechaniczną pracą komputera bardzo ważne są działania w jego wnętrzu. Stałe oczyszczanie systemu, jak również zainstalowanie antywirusa uchroni użytkowników przed przykrymi i często nieodwracalnymi konsekwencjami.

Co zarobić jak dojdzie do spowolnienia pracy komputera? Jak zoptymalizować komputer by działał sprawnie i poprawnie? Które programy i aplikacje pomogą osiągnąć sukces?

5 sposobów na skuteczną optymalizację komputera

1. USUNIĘCIE NIEPOTRZEBNYCH PROGRAMÓW

Wiele programów, które zostały zainstalowane w przeszłości, w obecnym czasie są nieużywane. Potocznie mówiąc niepotrzebnie zaśmiecają pamięć komputera. Warto więc regularnie sprawdzać listę zainstalowanych aplikacji, jak również usuwać te, które są mało przydatne. W tym celu należy wejść w Panel sterowania, wybrać opcję “dodaj lub usuń programy”, a następnie odinstalować nieużywane pozycje. Działanie to przyspieszy pracę komputera jednocześnie dodając do dysku nieco wolnego miejsca.

2. WYŁĄCZENIE PROGRAMÓW DZIAŁAJĄCY W TLE

Wielu z użytkowników nie jest często świadomych tego co dzieje się we wnętrzu komputera, czego nie widać gołym okiem. Okazuje się, że wiele aplikacji pomimo, że tego nie widać działa w ukryciu. Wiele z nich uruchamia się razem z włączeniem komputera, co również powoduje jego powolne załączanie się i przygotowanie do pracy. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Aby tego dokonać należy wejść w Ustawienia komputera, kolejno wybierając zakładkę Prywatność -> Aplikacje w tle. W okienku pojawią się programy które są stale uruchomione i użytkownik z nich nie korzysta. Aby je zastopować należy przesunąć znacznik na wyłączony. Podobnie nalży wyłączyć aplikacje które włączają się zaraz po uruchomieniu systemu.

3. USUNIĘCIE PLIKÓW PODRĘCZNYCH

Pliki podręczne nazywane również plikami cache są to zapisane kopie, które gromadzą informacje np. o odwiedzanych przez użytkownika stronach internetowych. Są one zupełnie zbędnym elementem, który skutecznie potrafi zaśmiecić pamięć komputera. Pamięć te można wyczyścić zarówno z poziomu przeglądarki, jak i bezpośrednio w systemie.

Skuteczne wyczyszczenie pamięci można wykonać za pomocą specjalnie przygotowanych programów i aplikacji. Warto jednak samemu, ręcznie dokonać tego działania. W polu wyszukiwania wystarczy wpisać polecenie “Oczyszczanie dysku”, a następnie zaznaczyć pole “Pliki optymalizacji dostarczania”. Usunięcie tych elementów z pewnością poprawi pracę komputera.

4. DEFRAGMENTACJA DYSKU TWARDEGO

Segregowanie plików na dysku, w taki sposób, aby wszystkie podobne zapisy były umieszczone obok siebie. Działanie to znacznie przyśpiesza pracę komputera. Czynność tę warto wykonywać regularnie. W systemie Windows defragmentacje można wykonać w sposób szybki i prosty sposób wpisując polecenie w polu wyszukiwania. Kolejno system przeprowadzi użytkownika przez następne etapy.

5. WYŁĄCZENIE PONADPODSTAWOWYCH OPCJI GRAFICZNYCH

Na szybkość pracy komputera mają również wpływ wszelkie włączone “bajery graficzne”. Aby je przywrócić do ustawień podstawowych należy nacisnąć prawy przycisk myszy i wejść w zakładkę “Personalizuj”. Następnie wybrać opcję “kompozycje podstawowe” . Taka kompozycja zwiększy moc obliczeniową komputera, a różnice w grafice nie będą znacznie się odznaczały.

Author

Udostępnij