Strona głównatechnologiaJak skompletować dobry zestaw audio do domu?

Jak skompletować dobry zestaw audio do domu?

AUTOR

Kategorie

Co wchodzi w skład systemu?

Wielu miłośników dobrego brzmienia chciałby posiadać w swoim domu rozbudowany system audio. Na co zwrócić uwagę i jakie parametry powinien posiadać samodzielnie skomponowany zestaw i co wchodzi w jego skład? Czy warto zainteresować się zakupem używanego sprzętu audio dla domu i co może pójść w takim wypadku nie tak?

Sprzęt audio dla domu składa się z kilku komponentów. Za wzmacnianie sygnału odpowiada wzmacniacz. Tam użytkownik może regulować głośność i inne parametry dźwięku – na przykład korzystając z wbudowanego w niektóre modele korektora. Z poziomu wzmacniacza można także wybrać, z którego źródła aktualnie będziemy korzystać.

Źródłami dźwięku mogą być odtwarzacze płyt winylowych, odtwarzacze CD/DVD, radioodbiornik FM. Zwolennicy nowoczesnych urządzeń zapewne wybiorą jednak odtwarzacze sieciowe lub podłączą wzmacniacz bezpośrednio do komputera lub telefonu komórkowego. Takie podłączenie, przeważnie za pomocą kabla jack 3,5mm lub technologii bezprzewodowej (Bluetooth, Wi-Fi) daje praktycznie nieograniczone możliwości. W Internecie i na platformach do streamingu audio (np. Spotify, Tidal, iTunes) znajduje się szeroki wybór dostępnej muzyki. Warto natomiast pamiętać o możliwej utracie jakości. Pliki MP3, czy dostępne w Internecie często są skompresowane, a na sprzęcie muzycznym dobrej jakości będzie słychać tę różnicę. Przesyłanie muzyki za pomocą Bluetooth również może pogorszyć jakość jej odbioru.

W skład zestawu audio muszą wchodzić również głośniki. Standardowe rozwiązanie to dwie kolumny, pracujące w systemie stereo. Nowoczesne audio czasami bywa uzupełnione o zewnętrzny, dodatkowy subwoofer. Ten odpowiedzialny jest za generowanie niskich tonów, choć i kolumny głośnikowe mogą oddawać basy w wystarczający sposób.

Sprzęt nowy, czy używany?

Miłośnicy bardziej oldschool-owego sprzętu mogą zainteresować się zakupem używanego sprzętu. Dobrej jakości audio przeważnie jest dość długowieczne i – w przeciwieństwie do wielu nowszych rozwiązań – naprawa takiego sprzętu jest przeważnie opłacalna. Warto dokładnie zbadać stan kupowanego sprzętu i przeszukać Internet w poszukiwaniu typowych usterek danego modelu wzmacniacza, czy kolumn. Często, nawet uwzględniając koszt ewentualnego serwisu, finalny koszt zakupu i tak będzie dużo niższy od kupna nowego urządzenia w sklepie.

Warto pamiętać, że starszy sprzęt nie obsługuje wielu stosowanych aktualnie technologii. Przesyłanie muzyki bezprzewodowo, czy najnowsze kodeki (np. Dolby Atmos) mogą się wydawać niezbędne dla niektórych użytkowników.

Co wpływa na jakość dźwięku w domowym systemie audio?

Każdy komponent zestawu audio jest istotny. Ciężko wskazać, który w największym stopniu definiuje finalną jakość brzmienia. Dobrej jakości głośniki, wystarczająco mocny wzmacniacz o przyzwoitych parametrach – to podstawa. Źródło dźwięku, nap przykład odtwarzacz CD, wydaje się być nieco mniej istotne, jeżeli oferowane przez nie parametry (np pasmo przenoszenia, zniekształcenia, itp) są odpowiednie.

Author

Udostępnij