Strona głównatechnologiaJak wynająć rower miejski we Wrocławiu?

Jak wynająć rower miejski we Wrocławiu?

AUTOR

Kategorie

Odwiedzasz Wrocław i chcesz zwiedzić to piękne miasto? Spróbuj wypożyczyć miejski rower i ciesz się bliskością natury i możliwością szybkiego przemieszczania się pomiędzy licznymi atrakcjami turystycznymi.

Atrakcje we Wrocławiu – jak się między nimi przemieszczać?

Wiele atrakcji turystycznych Wrocławia położonych jest w dość bliskiej odległości od siebie. Znajdujące się na Rynku zabytkowe budynki (Stary Ratusz, Nowy Ratusz, kamieniczki, zabytkowy dom towarowy “Feniks”) leżą kilkaset metrów od najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego. Tam turyści odnajdą liczne kościoły, zabytkowe posty, klimatyczne brukowane uliczki, a wieczorami można spotkać latarnika. To nietypowa funkcja, rzadko dziś spotykana, jednak wrocławski latarnik co wieczór zapala miejskie latarnie, które rozświetlają noc i nadają Ostrowowi Tumskiemu niepowtarzalny klimat. Około dwa kilometry dalej znajdują się ZOO, Hala Stulecia i Iglica. To kompleks wystawowo-sportowy, który wieńczy olbrzymia kopuła. Całość pochodzi z początków XX wieku i została zaprojektowana przez znanego wrocławskiego architekta – Maxa Berga.

Między wrocławskimi atrakcjami można przemieszczać się na piechotę. Taki spacer będzie dość przyjemny, gdy wybierzemy drogę wzdłuż nadodrzańskich bulwarów. Jest tam sporo zieleni, a całe bulwary zostały oddane do użytku zaledwie kilka lat temu.

Komunikacja miejska we Wrocławiu jest kapryśna – mimo licznych udogodnień (jak biletomaty w każdym pojeździe, czy elektroniczne tablice z rozkładami jazdy na wielu przystankach) często zdarzają się spóźnienia i zmiany tras przejazdów autobusów i tramwajów.

Dlatego świetnym sposobem na zwiedzanie miasta jest podróż miejskim rowerem.

Rowery miejskie pojawiły się w stolicy Dolnego Śląska kilka lat temu. To cała sieć stacji, na których można wypożyczyć i oddać sprzęt. Do obsługi służy dość przejrzysta aplikacja na telefony i inne urządzenia mobilne. Z poziomu smartfona sprawdzimy, gdzie znajdują się stacje z rowerami, czy są tam dostępne rowery oraz ich liczbę. Na mapie zaznaczone są także rowery pozostawione poza stacjami – taka możliwość wiąże się z dodatkową opłatą (5 złotych pobrane z konta oddającego rower poza stacją), jednak wypożyczając taki rower i oddając go we właściwym miejscu, można zyskać dodatkowe 3 złote – do wykorzystania na kolejne przejazdy.

Wypożyczenie roweru następuje z poziomu aplikacji mobilnej (Wrocławski Rower Miejski). Po instalacji aplikacji i akceptacji regulaminów, należy doładować konto niewielką kwotą (20zł) i gotowe – można już wypożyczyć rower miejski.

Z poziomu aplikacji mobilnej skanujemy kod QR znajdujący się na każdym rowerze miejskim – wtedy automatycznie zwalnia się blokada koła i zaczyna się naliczanie czasu wynajmu. Pierwsze dwadzieścia minut jest darmowe, następnie naliczana jest godzinowa opłata wynosząca kilka złotych.

20 minut z pewnością wystarczy do komunikacji pomiędzy wrocławskimi atrakcjami turystycznymi, dlatego można uznać, że korzystanie z sieci miejskich rowerów we Wrocławiu może być całkowicie darmowe.

Author

Udostępnij