Strona głównatechnologiaKoreańczycy opracowują nowy samoleczący materiał o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie

Koreańczycy opracowują nowy samoleczący materiał o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie

AUTOR

Kategorie

Elastomer, który ponownie połączył się po przecięciu

Smartfony, szczególnie te z dużymi wyświetlaczami, mogą niekiedy kłopotem dla posiadaczy, ponieważ urządzenia są bardzo drogie tak samo jak wymiana ekranu. Przy obecnym trendzie pełnoekranowych telefonów może to być jeszcze większe zmartwienie, a każdy upadek może bardzo boleć. Jednak może to już być przeszłość, ponieważ zespół koreańskich naukowców opracował nowy, samoleczący się materiał o nazwie “Elastomer”. Potrafi on się pozbyć wgnieceń i pęknięć w ciągu 30 minut. To samo słyszeliśmy już w dwóch przypadkach, o których przeczytacie tu i tu.

Elastomer jest substancją o dużej masie cząsteczkowej, która jest w stanie rozciągać się i kurczyć. Ma on wysoka odporność na odkształcenia w porównaniu z innymi polimerami. Nowy materiał podwaja ilość najwyższego poziomu istniejącej wytrzymałości na rozciąganie, dzięki czemu jest odporny na złamania i pęknięcia, a to właśnie stanowiło problem z samoleczącymi się polimerami. Elastomer jest także zdolny do gojenia się w temperaturze pokojowej, a zastosowanie go w urządzeniach mobilnych pozwoliłoby na samoczynne pozbycie się pęknięć w 30 minut. Obecne samoleczące się materiały, które goją się w temperaturze pokojowej, zwykle wykorzystują substancje oparte na wiązaniach wodorowych i zapewniają zdolność samoleczenia dzięki łatwemu przemieszczaniu się polimerów. Utrudnia to jednak utrzymanie wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. To właśnie jest przeszkodą jeśli chodzi o komercjalizację.

Nowy materiał był w stanie odzyskać 80% swojej wytrzymałości na rozciąganie w ciągu zaledwie dwóch godzin podczas testu, w którym został przecięty i ponowne połączony. Po sześciu godzinach był w stanie podnieść hantel o wadze 5 kg.

Źródło: Etnews, GizmoChina

Author

Udostępnij