Strona głównaTechnologie na co dzieńDyski SSD - co trzeba o nich wiedzieć?

Dyski SSD – co trzeba o nich wiedzieć?

AUTOR

Kategorie

Dzięki rozwojowi technologicznemu mamy dziś dostęp, do szerokiej gamy urządzeń przyspieszających działanie domowych komputerów. Niewątpliwym “strzałem w dziesiątkę” okazały się dyski półprzewodnikowe tzw. SSD (ang. Solid State Drive).

Dyski SSD a HDD

Co odróżnia je od dysków HDD (ang. Hard Disk Drive)? Dyski SSD zbudowane są z półprzewodnikowych modułów pamięci (podobnych do tych w pamięci RAM lub pamięciach flash).

Sama nazwa określa również brak elementów ruchomych w dysku, przeciwnie do dysków twardych zbudowanych w oparciu o wirujące talerze i ruchome głowice.

Rozmiar ma znaczenie, ale prędkość też

Początkowo dyski SSD odznaczały się małą pojemnością. W cenie małego dysku SSD o pojemności kilkudziesięciu gigabajtów można było zakupić dysk talerzowy mający nawet jeden terabajt pojemności. Przewagą jednak okazała się prędkość, dzięki której można było uruchomić system, w czasie mniejszym niż minuta.

Kopiowanie plików na dysk SSD również jest o wiele szybsze. Trzeba wspomnieć, że rozmiary dysków SSD to wielokrotności liczby 8. Dla przykładu są to dyski, o pojemności 64 GB, 128 GB, 512 GB, podobnie jak przy pamięciach RAM. Standardowe dyski półprzewodnikowe mają prędkość około 200 MB/s co przy standardowych 60 MB/s w HDD robi różnicę.

Cena

Cena dysku SSD jest większa od dysku HDD w relacji wielkości. Od około roku rynek pokazuje jednak spadki. Największy wpływ na cenę dysków SSD ma wciąż niedopracowany i młody proces produkcji.

Obecnie za dysk SSD o pojemności 512 GB zapłacimy od około 250 do nawet 500 zł. Mając około 250 zł, kupimy dysk twardy o pojemności 2 TB.

Zgodność

Dyski SSD zostały stworzone tak, aby nie trzeba było ponosić dodatkowych kosztów przy zmianie dysku twardego, podłączamy je do złącz SATA. Pasują również do kieszeni dyskowych na HDD, ponieważ mają rozmiar 2,5″.

Oczywiście potencjał pamięci półprzewodnikowych okazał się większy, i w sprzedaży mamy też dyski SSD podłączane pod złącza M2 lub PCI-e ale nie tylko.

Użyteczność

Do czego zatem możemy użyć dysków SSD? Pierwszą myślą jest modyfikacja starszego, mało wydajnego komputera, w który tchniemy nowe życie. Szybkie dyski SSD posłużą nam również jako magazyn na programy lub gry wymagające odczytu dużej ilości danych w możliwie krótkim czasie.

Musimy jednak pamiętać, że niekoniecznie prędkość zapisu będzie wystarczającym argumentem. Dyski SSD charakteryzują się mniejszą żywotnością niż dyski HDD, co nie zmniejsza ich użyteczność np. w systemach do backupu danych, gdzie prędkość owszem może mieć znaczenie, ale liczy się również bezpieczeństwo danych.

Podsumowanie

Dyski SSD są nowoczesne i wydajne. Ich cena wciąż spada, a problemy wieku dziecięcego wydają się zanikać. Nadal jednak szukając rozwiązań o maksymalnie dużej pojemności za mniejszą cenę, trzeba wybrać dysk HDD.

Author

Udostępnij