Strona głównaTechnologie na co dzieńGrzałki elektryczne - jak działają? Czy warto?

Grzałki elektryczne – jak działają? Czy warto?

AUTOR

Kategorie

Grzałki to urządzenia, które współdziałają z innymi urządzeniami i można je spotkać w różnych miejscach. Najczęściej stosuje się je w bojlerach, podgrzewaczach wody, akwariach a przede wszystkim w grzejnikach. Grzejnik łazienkowy pełni funkcję grzewczą, dekoracyjną czy służy jako suszarka. Aby spełniał swoją rolę przez cały rok, nawet wtedy, gdy wyłączone jest centralne ogrzewanie, warto zainwestować we wspomnianą już grzałkę.

Aby prawidłowo zamontować grzałkę elektryczną do grzejnika, muszą być spełnione następujące warunki:

– przystosowanie grzejnika do umieszczenia w nim grzałki,

– napełnienie wodą grzejnika,

– oddalenie grzałki o minimum 60 cm od źródła wody,

– zamknięcie zaworu odcinającego wejście wody do grzejnika, aby woda nie krążyła wewnątrz instalacji. Otwarty zawór pozwala na ujście wody w przypadku zwiększenia jej objętości.

Czynniki decydujące o zakupie grzałki

Wykorzystanie grzałek to sposób na dogrzanie pomieszczenia poza sezonem grzewczym, ponieważ są one odizolowane od systemu centralnego ogrzewania. Najczęściej wykorzystuje się w grzejnikach drabinkowych. Aby móc wybrać odpowiednią grzałkę należy zwrócić uwagę na:

– moc – moc grzałki elektrycznej powinna stanowić 50-80% mocy grzejnika, powinna także posiadać termostat, który umożliwia nastawienie odpowiedniej temperatury pracy oraz ustawienie pożądanej mocy,

– regulacja temperatury – zakres regulacji temperatury grzejników waha się w zakresie 20-70oC. Grzałki posiadają możliwość, która zapobiega zamarzaniu wody. Warto zastanowić się nad zakupem grzałki, za pomocą której można programować temperaturę na dany przedział czasowy. Grzałka powinna być zabezpieczana przed przegrzaniem i pracą w czasie, gdy w grzejniku nie ma wody,

– wygląd – w tym przypadku należy ocenić wygląd, wymiary oraz dopasowanie do wielkości grzejnika. Po zamontowaniu grzałki, widoczny będzie tylko element z termostatem, który posiada różne zakończenia.

Instalacja grzałki

Do grzejników zawierających przyłącze od dołu grzałki są montowane do jednego z kroćców przyłączeniowych. Najczęściej stosowaną metodą jest podłączenie przez trójnik na powrocie wody z grzejnika. Do jednego z kroćców podłącza się trójnik a do niego grzałkę elektryczną oraz zawór odcinający a do drugiego kroćca należy zainstalować zawór termostatyczny. Grzałkę można także zamontować bezpośrednio do kroćca. Po drugiej stronie przykręca się zawór z rurką zanurzeniową. Podłączenie 50 po osi pozwala na instalację grzałki elektrycznej  https://mat-dom.pl/grza-ki-elektryczne/ od razu do grzejnika.

W grzejnikach o połączeniu bocznym konieczny jest zakup dodatkowego przyłącza od dołu dla grzałki. W tym przypadku grzałka będzie występować po innej stronie niż gałązki instalacji.

Author

Udostępnij